“21.Yüzyıl Öğretmen Nitelikleri ve Öz Farkındalık” Konferansı Düzenlendi

18 Ara

“21.Yüzyıl Öğretmen Nitelikleri ve Öz Farkındalık” Konferansı Düzenlendi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “21.Yüzyıl Öğretmen Nitelikleri ve Öz Farkındalık” başlıklı program, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa; Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan, öğretim elemanları ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Çağımızın öğretmen niteliklerinin anlatıldığı programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç gerçekleştirdi. Yıllar önce birçok insan gücünün ülkemizden dış ülkelere gittiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Koç, şu anda ise çok nitelikli çalışanlarımızı beyin göçü ile yine yurt dışına gönderdiğimize dikkat çekerek herkesin öz farkındalığın bilincinde olması gerektiğini vurguladı.

Açılış konuşmasının ardından konferansını vermek için kürsüye davet edilen Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan, insanları diğer canlılardan ayıran dört temel özellik olduğunu ifade ederek bunların; hikmet, haya, akıl ve adalet kavramları olduğunu dile getirdi. Bu dört temele göre öğretmen yetiştirmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Karahan, 20. yüzyıl ve 21. yüzyıl arasında öğretmenler açısından ne gibi farklar olduğu ve 21. yüzyılda öğretmen adaylarını neler beklediği ve öğretmenlerde hangi becerilerin olması gerektiği hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Bu yüzyılda öğretmenin dijital dünyayla iç içe olması gerektiğine işaret eden misafir konuşmacı, öğrencilerin iyi birer dijital vatandaş olarak yetiştirilmesi ve internet imkanlarından en iyi şekilde yararlanabilmesi için öğretmenlerin rol model olması gerektiğinin altını çizdi. Dijital çağ çocukları için onların gözlerinden dünyaya bakmak ve oluşacak dijital dilin eğitimciler tarafından iyi bilinmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan, kendisine bu fırsatı veren Üniversitemiz Yönetimine ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Program sonunda Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Prof. Dr. Firdevs Karahan’a teşekkür belgesi takdim etti. Program hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.