III. PDR Günleri’nde Öğrencilerimiz Öz Farkındalık Konusunda Bilgilendirildi

06 May

III. PDR Günleri’nde Öğrencilerimiz Öz Farkındalık Konusunda Bilgilendirildi

Üniversitemiz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu’nun (PDR) düzenlediği öz farkındalık temalı “III. PDR Günleri”ne öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve iki gün süren etkinliğe; Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, davetli misafirler, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, öğrencilerimizin farkındalığını artırmak için özel programlar düzenlediklerini söyleyerek, insanın olduğu her yerde PDR temsilcilerinin olması gerektiğini vurguladı. Öğrencilerimizin mesleki bilgilerini en üst düzeye çıkarabilmek için almaları gereken hangi ders ve eğitim varsa onu sağlama gayret içerisinde olduklarını vurgulayan, Prof. Dr. Mustafa Koç, yapılan bu çalışmalarla Üniversitemizden mezun olan öğrencilerin bir adım önde başlamalarını istediklerini ifade etti. Bu etkinlikte öğrencilerimizin öğrendiklerini uygulama şansı elde ettiğini söyleyen Mustafa Koç, programda emeği olanlara, davetli konuşmacılara teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için Üniversite Yönetimi olarak her türlü desteği verdiklerini söyleyerek, öğrencilerimizin de bu fırsatları iyi değerlendirdiğini ve bu durumun kendisini memnun etiğini ifade etti. Programa onur konuğu olarak davet edilen Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak ile annesi emekli Sınıf Öğretmeni Kadriye Yeşilyaprak’a konuşmasında ayrı bir yer açan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Kadriye Yeşilyaprak’ın kendisinin ilkokul öğretmeni olduğunu ve kendisinde olduğu gibi Gölyakalıların üzerinde de çok emeği olduğunu vurgulayarak, Öğretmen Kadriye Yeşil Yaprak’a ve kızı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’a, Düzce’ye ve bilim dünyasına verdikleri hizmetten dolayı teşekkür etti.
Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra programın onur konuğu Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, kendi adını taşıyan “Binnur Yeşilyaprak Başarı Ödülünü’’ sosyal sorumluluk alanında yaptığı çalışmaları için PDR Topluluk Başkanı Yunus Vergül’e takdim etti.

Ödül töreninin ardından Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak “21. Yüzyılda Krizler ve Biz; Ne Kadar Farkındayız?” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. İnsanın, hayatı boyunca çeşitli krizlerle karşılaşacağını söyleyen Prof. Dr. Yeşilyaprak, bu krizlerin yönetilmesinin kişisel gelişime etki edeceğini ifade etti. Kişilerin çevresindekilere ve yaşadıklarına karşı farkında olması gerektiğini vurgulayan misafir konuşmacı, farkındalık düzeyi düşük olan insanların ömrünü, hiçbir şey gerçekleştirmeden hayal kurarak tüketeceklerinin altını çizdi.

Programda, gerçekleştirilen açılış konuşmaları ve sunumların ardından Üniversitemiz Halk Oyunları Ekibi de sahne aldı. Ege yöresine ait halk oyunları gösterisini sergileyen ekip, katılımcılardan yoğun alkış aldı.

Programın öğleden sonraki bölümünde MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu ve Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin ‘’Ruh Sağlığı Olarak PDR’’ başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, yaptığı sunumda PDR alanında çalışanların kendi alanlarına sahip çıkması gerektiğini belirterek, bu gün itibariyle Türkiye’de 60 binin üzerinde PDR uzmanı olduğunu ve bunların içinde atanmayı bekleyen 15 bin kişinin yer aldığını ifade etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, kendisinin de bir PDR Bölümü mezunu olduğunu söyleyerek, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü mezunlarının çalışkan kişiler olduğunu ve toplumun ruh sağlığı için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti. İnsanın olduğu her yerde PDR uzmanlarına iş düştüğünü vurgulayan Depboylu, Üniversitemiz öğrencileri ile bir arada bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, programa katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Birinci günün son sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Okan Bilgin “Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma‘’ başlıklı sunumunu gerçekleştirerek, ‘’Kutunun Psikolojisi’’ isimli tiyatro oyununu sundu.

Birinci günkü program gerçekleştirilen çekiliş ve müzik gösterisiyle son buldu.
Programın ikinci ve son gününde ise Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz “ Öz-Şefkat ve Merhamet: Ruh Sağlığı Açısından Bir Değerlendirme’’, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ragıp Özyürek “Okul Psikolojik Danışmanlığı Uygulamaları’’ konu başlıklarında sunum yaparken, Klinik Psikolog Hilal Bebek, ise “Metakognitif Terapi Perspektifinden; Sağlıklı Acı- Sağlıksız Mutluluk” başlıklı çalışması ile katılımcıları bilgilendirdi.
Çeşitli sosyal etkinliklerin de yer aldığı programda Düzce Bölge Tiyatrosu, tiyatro gösterisi ile programa katkı sundu. Üniversitemiz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu’nun (PDR) düzenlediği öz farkındalık temalı “III. PDR Günleri” Üniversitemiz öğrencilerinin müzik dinletisi ve gerçekleştirilen kapanış konuşmaları ile son buldu.