Özel Gereksinimli Bireyler İçin Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

05 Ara

Özel Gereksinimli Bireyler İçin Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Özel Eğitim Topluluğu’nun iş birliği ile düzenlenen “Dünya Engelliler Günü” etkinliğinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıkmış bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özak, öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve davetli konuklarımız katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Özel Eğitim Bölüm Başkanı ve Özel Eğitim Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özak, kendisine yöneltilen daveti geri çevirmeyip bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için Üniversitemize gelen Doç. Dr. Ahmet Yıkmış’a teşekkür etti. Farklı bireylerin farkındalıklarını seslendirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Özak, bu özel günün toplumun her alanındaki engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylere ilişkin politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığın artırılmasını amaçladığını söyledi.

Bu günün farkındalık günü olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özak, özel gereksinimli çocuklara ve ailelerine daha güzel yarınlar sunabilmek için “Farklıyız Ama Hayattayız” temalı etkinlikle onların sesi olmayı amaçladıklarını ifade etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Özel Eğitim Topluluk Başkanı Ümran İder, düzenledikleri etkinlikle özel gereksinimli olan bireylerin herkesle aynı ortamda bulunduklarına ve aynı hayatı paylaştıklarına dikkat çekmek istediklerini söyledi. Özel gereksinimli bireylere karşı duyarlı olunması gerektiğini vurgulayan Ümran İder, “Amacımız el ele verip insanların hayatlarındaki engelleri paylaşarak, engelleri onlar için ayrıcalıklı hale getirmek, toplumda sizlerle beraber onların hayata dört elle tutunmalarına yardımcı olmaktır. Günümüzde 1 milyondan fazla engelli birey bulunmaktadır ama asıl engel bedende veya zihinde değil engelleri oluşturanlardadır.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra öğrencilerimizin yazdığı şiirler, katılımcılarla paylaşılarak, yine öğrencilerimizin yazıp yönettiği tiyatro gösterisi izleyicilerle buluşturuldu.

Programın son bölümünde sunumunu gerçekleştiren Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıkmış, Özel gereksinimli öğrencilerin eğitim hayatı sonrasında toplumla iç içe olacağı için bu koşullara alıştırılması gerektiğini vurgulayarak, verdikleri eğitimin asıl amacının herkesin kimseden yardım almadan kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneğine kavuşturmak olduğunun altını çizdi.

Özel eğitimin; özel gereksinimli bireylere, zihin yetersizliği, işitme yetersizliği, görme yetersizliği, konuşma yetersizliği, üstün zeka-yetenek, otizimli-Osb ve diğerlerine verilebileceğini söyleyen Doç. Dr. Yıkmış, sınıf ortamında, hastane sınıfında, evde ve özel alanlarda eğitimin verilebileceğini ifade etti.

Özel eğitimin tarihi gelişim sürecine de değinen misafir konuşmacı, Osmanlı döneminde açılan Enderun Mektebi ve 1889 yılında Çağaloğlu’nda dilsizler için açılan Hamidiye Ticaret Mektebi’nin ilk özel eğitim mektepleri olduğunu söyledi.