Üniversitemizden etwinning Avrupa Okul Ortaklıkları Konferansı

12 Mar

Üniversitemizden etwinning Avrupa Okul Ortaklıkları Konferansı

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nün düzenlediği etwinning Avrupa Okul Ortaklıkları konferansı, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

eTwinning programının içeriği, işleyişi, öğretmenlere ve öğrencilere kazandırdıkları ile ilgili bilgiler verilen ve başarılı projelerden örnekler sunulan toplantıya; öğretim üyeleri, öğretmenler ve Eğitim Fakültesi öğrencileri katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanı ve Eğitim Fakültesi Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Osman Dülger; “Öğretmen yetiştiren bir kurum olarak en temel gayemiz, eğitim hizmeti sunduğumuz öğretmen adaylarının en yüksek niteliklerle donanmış öğretmenler olarak gelecekteki meslek hayatlarına hazırlanmalarını sağlamaktır. Bugün bu toplantıda öğretmen adaylarımız, öğretmenlerimiz ve öğretmen adaylarını yetiştiren öğretim üyeleri olarak adeta üç nesil bir aradayız ve bu defa öğretmenlerimizi dinlemek istiyoruz. Elbette, öğretmen yetiştirmede sadece teorik bilgiler sunmanın yeterli olmadığını bilerek,  öğretmen adaylarının uygulama becerilerini de geliştirme gayreti içindeyiz. Ancak yine de bu farkındalığın da yeterli olması mümkün değildir. Bu doğrultuda eTwinning (Avrupa Okul Ortaklıkları) programı toplantısını düzenlemiş bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

eTwinning İl Koordinatörü ve Hürriyet Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Elif Fergane ise yaptığı konuşmada, eTwinning’in; Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluk olduğunu söyleyerek, iletişim kurmak, iş birliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak, Avrupa’daki heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve topluluğun bir parçası olmak için önemli bir platform sunduğunu ifade etti. Elif Fergane ayrıca eTwinning’in bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağladığını, okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa’da okul iş birliğini teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

eTwinning portalının (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanı olduğunu söyleyen konuşmacı, “Yirmi beş dilde mevcut olan eTwinning portalının bugün yaklaşık olarak 670.000 öğretmen üyesi bulunmaktadır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve eTwinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin eTwinning´e 2009 yılında dahil olduğunu dile getiren Elif Fergane, ülkemizde 40.000’den fazla okuldan, 85.000’den fazla kullanıcının portala kayıtlı olduğunu belirterek şu ana kadar 9.000’den fazla proje ile programa katılım sağlandığını kaydetti.

Çilimli İbrahim Hoşver Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Emine Yavuz, okullarında yürüttükleri Ulusal Kalite Etiketi alan Z-Kütüphane Kurtları ve Oku-Yorumla-Yaz adlı eTwinning proje uygulamaları ile ilgili bilgi verdi.

Son olarak ilimiz Scientix Elçisi Ayşe Arslan ise Scientix ve eTwinning'in European School net çatısı altında faaliyetler olduğunu söyledi ve Scientix hakkında katılımcıları bilgilendirdi.